Zöldülés előtt a világháló
A környezeti terhelés csökkentését célzó intézkedések a gazdaság és a mindennapi élet legtöbb területén állandó témává váltak az elmúlt években. 2025-re az informatikai szektor számára is a fenntarthatóság kérdésköre lesz az egyik legfontosabb prioritás.

 

Az aktív internet felhasználók száma 4 milliárd fölött van. Egyes becslések szerint az okos eszközök, az internet és az ezeket támogató rendszerek felelnek az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 3,7%-áért. És az előrejelzések szerint ez a szám 2025-ig megduplázódhat. A jövő a fenntartható weboldalaké lesz – és ez messze túlmutat az időtálló dizájn kérdéskörén.

A mindennapi tevékenységeink elvégzéséhez szükséges elképesztő mennyiségű adatáramlást a világon gomba mód szaporodó szerverparkok biztosítják. Az International Data Corporation elemzése szerint 2020-ban az emberek és gépek által előállított adatmennyiség több mint 60 zettabytes azaz több mint 60 trillió gigabyte volt.

A jelenlegi működésüket és növekedésüket figyelembe véve 2025-re ezek az adatközpontok önmagukban a világ elektromos áram fogyasztásának egyötödéért, a széndioxid kibocsátás több mint 3%-ért lesznek felelősek. 2040-re a digitális adattárolás okozta károsanyag kibocsátás a 14%-ot is elérheti.

Mitől lesz fenntartható egy weboldal?

A gyakorlatban egy weboldal környezeti terhelését konkrét gyakorlati elveket követve tudjuk csökkenteni. Új weboldal tervezése során a legfontosabb azt szem előtt tartani, hogy a felhasználók a lehető legkönnyebben találják meg az általuk keresett tartalmat, elkerülve ezzel a fölösleges oldalbetöltéseket és az ezzel járó adatforgalmat.

A design, a struktúra kiválasztásakor hosszú távban szükséges gondolkodni, hogy olyan felületek jöjjenek létre, amelyek éveken keresztül sem válnak elavulttá, így elkerülhető a gyakori átalakítás, fejlesztés. Emellett a képi és videós anyagok, animációk átgondolt használata, azok méreteinek optimalizálása révén is érdemi erőforrásigény csökkentés érhető el.

„A fejlesztés során már a megfelelő módszertan kiválasztása is hangsúlyos” – hívja fel a figyelmet Kulcsár Zsolt, az Integral Vision ügyvezető igazgatója „Az agilis fejlesztés lényege, hogy kisebb (gyakran kétheti) egységekben szállítva, gyakori visszajelzésekre, a megrendelő és szállító közötti együttműködésre építve történik a teljesítés, így a fejlesztési folyamat adaptívabb, összességében költség- és erőforrás-hatékonyabb. A fejlesztés során a kód tisztasága, újrahasznosíthatósága is fontos szempont.

Moduláris keretrendszerek és nyílt forráskódú megoldások használatával szintén sokat lehet spórolni a ráfordításokon nem csak a fejlesztés, de az üzembentartás, és a továbbfejlesztések vonatkozásában is. A közösségi fejlesztésben és a moduláris építkezésben rejlő erő nagyban hozzájárul a hosszú távú, fenntartható építkezéshez. Nyílt forráskódú rendszerek használatával az egyedi kódok akkor születnek, amikor valóban szükség van rájuk, így a ráfordítások minimalizálásával biztosíthatóak egyedi fejlesztési igények” – teszi hozzá.

A performancia, így az oldal betöltési sebességének optimalizálása szintén erőforrást takarít meg, ráadásul a  felhasználói élményt is növeli. A web sztenderdek követése, a kód tisztán tartása, minimalizálása, a megfelelő cachelés (gyorsítótárazás) segítségével szintén gyorsabbá tehetjük a weboldalt, optimalizálhatjuk a szerver terhelését, gazdaságosabbá az üzemeltetést. 

Érdemes megvizsgálni honnan érkezik a működtetéshez szükséges energia és milyen hatásfokú az infrastruktúra. Ha tehetjük, válasszunk olyan szolgáltatót, amely megújuló energiát, energiatakarékos berendezéseket és szabadlevegős környezetbarát hűtésrendszert használ.

Ha kiváncsiak vagyunk weboldalunk környezeti terhelésére, akkor jó kiindulási alap lehet az Ecograder vagy a Website Carbon Calculator oldalak lehetnek a segítségünkre.

2020-ban az emberek és a gépek együttesen 64,2 zettabyte – azaz 64 trillió gigabye – adatot generáltak. 2025-ig éves szinten 23%-os növekedést prognosztizálnak a szakértők. „Nem mindegy milyen céllal, milyen elvek mentén, milyen eszközökkel állítjuk elő és továbbítjuk ezeket az adatokat. Fontos, hogy ne csak a való életben, hanem a digitális térben is tudatosabbá váljunk a termelésben és fogyasztásban egyaránt. A fenntarthatósági elvek követése ráadásul üzleti haszonban – nagyobb láthatóságban, elégedett, visszatérő felhasználókban, alacsonyabb fejlesztési költségekben – is mérhető.

A környezetbarát fejlesztői irányelvek kapcsán azt látjuk, hogy sok az átfedés olyan területekkel, amelyekre már évek óta hangsúlyt fektetünk. A felhasználó központú tervezés, az oldal betöltési sebességének növelése, keresőoptimalizálás például mind olyan területek, amelyek mérhető módon nyújtanak üzleti hasznot, jó hír, hogy ezeknek a lépéseknek a környezetre gyakorolt hatása is kimutatható. A fenntarthatósági kritériumokkal a természet és a jövőnk miatt mindenképp, de üzleti hozzáadott értéke miatt is érdemes foglalkozni” – teszi hozzá Kulcsár Zsolt.

 

hyperMILL VIRTUAL Machining – fejlett szerszámgép szimuláció és analízis
A hyperMILL 2D, 3D, gyorsmarási és 5 tengelyes megmunkálásoktól a maró-eszterga központok programozásán a speciális alkalmazási területekig minden létező megmunkálási stratégiát egyetlen Windows-os felületen integrál.
Hiányszakma és biztos egzisztencia: ahol a jövő villanyszerelőit képzik
Sem a lakosság energiaellátása, sem az ország gazdasága nem működhet a villamos szakmák magasan képzett művelői nélkül – az E.ON Hungária Csoport egyre bővülő, a vállalat teljes szolgáltatási területét lefedő tanműhely-hálózatot hozott létre.
A kiber- és digitális technológiai kockázatok a vezetők rémálma
A PwC kutatása szerint, miközben a vállalkozások olyan új és feltörekvő technológiákat keresnek ahhoz, hogy értéket teremtsenek és átalakítsák működésüket, mint a generatív mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az automatizálás és a felhőalapú megoldások, mindezek jelentős szerepet játszanak a szervezetek kockázati kitettségének alakításában is.
5 ok, amiért a szénszálas kompozit 3D nyomtatás forradalmasítja a gyártási folyamatokat
Itt az ideje, hogy felfedezze a szénszálas kompozit 3D nyomtatás világát, mivel számos olyan előnyt kínál, amely hatékonyabbá teheti a gyártási folyamatokat. A Stratasys kompozit 3D nyomtatás geometriától függően 2-4x gyorsabb, mint más szénszálas megoldások. Bemutatunk 5 meggyőző okot, amiért ez a csúcstechnológia megreformálja a gyártást!
Egy gép 500 milliós ára természetes, de a szoftver pár millióján mindenki elsápad
A rossz szoftverválasztás vagy egy elhibázott bevezetési folyamat elkerülésével akár többmilliós tanulópénzt spórolhatunk meg.