Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.

 

Éltető Andrea, a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézet kutatójának elemzéséből kiderül, hogyan lesznek világosabbak az éjszakáink, ahogy Magyarország akkunagyhatalommá válik. Az éjszakai mesterséges fények a vonuló madaraktól a beporzókon át a vízi ökoszisztémákig az élővilág jelentős részére negatív hatással vannak, de az embert se kímélik. Az éjszakai beszivárgó fények módosítják a melatonintermelést, és befolyásolják testünk természetes (cirkadián) ritmusát. Eközben a világ népességének nyolcvan százaléka éjszaka világított égbolt (skyglow) alatt él, míg globálisan a mesterséges világítás mértéke évente 6%-kal növekszik és az áramfogyasztás 20%-áért felelős.

Mindennek fényében meglepő lehet, hogy jelenleg nincs átfogó, az egész EU-ra kiterjedő jogszabály a fényszennyezéssel kapcsolatban. Irányelvek, ajánlások és nemzeti vagy regionális kezdeményezések léteznek a témában, így például Csehország volt az első EU-tagállam, amely saját törvényt hozott a fényszennyezésről, de Szlovénia és Franciaország is bevezetett szabályozásokat az éjszakai égbolt védelme érdekében.

 

A gödi Samsung-gyár égbolt irányába történő fénykibocsátásának alakulása | Illusztráció: HUN-REN KRTK
 
 

Az EU természet-helyreállítási rendelete és a beporzókra vonatkozó új megállapodás is foglalkozik ajánlás szintjén a fényszennyezéssel, azonban ennél tovább egyik sem merészkedik. Magyarországon nem foglalkozik külön jogszabály a fényszennyezéssel. A településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló kormányrendeletben említik, bár ellenőrzéséről nem esik szó, továbbá a reklámeszközök szabályozásánál tárgyalják.

Ipari fények az magyar éjszakában

A NASA műholdas adatai alapján látható, hogy az évek óta nálunk működő dél-koreai akkumulátorgyárak építése kezdetétől az égbolt irányába történő, felületegységre viszonyított fénykibocsátás jelentősen nőtt Gödön, Iváncsán és Komáromban is. Éltető Andrea elemzése szerint azonban a gyárak környezethasználati hatásvizsgálati (KHV) dokumentációjában semmi sem található a fényszennyezésről.

Az újabb, debreceni (Semcorp, EcoPro, EVE Power Hungary és CATL) és ácsi (Bamo Technology) gyáraknál pár általános mondat már fellelhető, de leginkább a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló kormányrendelet rendelkezéseire hivatkoznak, és nem igazán lépnek túl az általánosságokon — legfeljebb a lámpatestek kivitelezésére fogalmaznak meg célkitűzéseket.

Fénytakarékos tervezés az alapoktól

A fényszennyezés nehezen megfogható probléma, az azonban látszik, hogy a jelenlegi hatósági előírások — nem is beszélve a betartatásukról — keveset érnek. Éltető Andrea szerint a jogszabályi védelem mellett fontos lenne már az épületek funkcióinak és működésének tervezésénél gondolni erre a szempontra is, különösképpen azért, mert a jellemzően zöldmezős beruházások fényszennyezéstől kevésbé terhelt területekre hoznak új fényforrásokat.

“Kevesen vannak tisztában a fényszennyezés káros hatásaival. Az élővilág védelmében és saját érdekünkben is komolyabban kellene vennünk ezt a problémát, erre dedikált ellenőröket képezni, továbbá szakemberekkel konzultálva hathatósabb szabályozást alkotni és ezt betartatni” — mondja a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézet kutatója. A teljes cikk itt érhető el.

 

| Nyitókép: Illusztráció, Adobe Stock

Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.
AI4Factory konferencia meghívó
Tisztelettel meghívjuk Önt és vezető beosztású érdeklődő munkatársait az “AI4Factory” című, kimondottan az iparnak szóló mesterséges intelligencia rendezvényünkre.
Magyar fejlesztés kínál megoldást az adatközpontok energetikai kihívásaira
A digitális gazdaság gerincévé váló adatközpontok számára kínál intelligens hőakkumulátor megoldást a HeatVentors. A világszerte terjeszkedő energetikai magyar scale-up saját találmányon alapuló fejlesztése alternatívát kínál az adatközpontok egyre fokozódó energiaigényeinek kielégítésére.
A digitális kompetenciák fejlesztése lehet a legjobb befektetés 2025-ben
A digitalizáció üteme soha nem látott sebességre kapcsolt. A vállalatok részéről ma már nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.