Magyar és indiai kutatók szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.

 

Újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát kezdte meg a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén, amely projekt idén sikeresen befejeződött. Az együttműködés céljai között olyan nagyhatékonyságú kondenzátoranyagok előállítási módjának a kidolgozása szerepelt, amely a nemzetközi szakirodalomban és az ipari gyakorlatban is újdonság. Az eredmények ipari hasznosítása érdekében részletes, az ipari igényeken és elvárásokon alapuló piackutatás készült.

A szuperkondenzátor-anyag kifejlesztésében a Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársai szoros partnerségben dolgoztak együtt, amelynek eredményeként közös szabadalmi bejelentés készült el. A kifejlesztett, előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására, akkumulátorok kiegészítésére. A szuperkondenzátor-anyagok az eddig általánosan használt kondenzátorokkal szemben jelentős mennyiségű töltést képesek raktározni, feltöltésük nagyon rövid időigényű, és a megőrzött töltést is rövid idő alatt képesek leadni.

A fejlesztés során szén alapú nanoanyagokat, így nanocsövet, grafént, karbon nanolemezkéket alkalmaztak. Az indiai partner plazmaszórás technikát alkalmazva létrehozta a kondenzátorokat, amelyek mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták, majd az eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatot tettek arra, milyen módosított paraméterek mellett folytassák a kondenzátoranyagok előállítását. A kutatás-fejlesztési együttműködés révén végül olyan prototípus és közös tudásbázis jött létre, amelyet az ipari partnerek hasznosíthatnak a megújuló energiára épülő erőművek tervezése során.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Európai és amerikai autógyárak zárhatnak be az idén
Több alacsony kihasználtságú európai és észak-amerikai autógyár bezárására vagy eladására kerülhet sor az idén, mivel az autógyártók kapacitásfelesleggel küzdenek, miközben nő az árverseny - közölte a Gartner kutató- és tanácsadó cég csütörtökön.
Adókötelezettségek kibertámadás esetén
Az elmúlt években jelentősen emelkedett a vállalkozásokat érintő kibertámadások száma, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az adatbiztonságra, és jelentős kockázatot hordoznak a társaságok működésére nézve.
Európai regionális együttműködés alakult az energiahatékony építési megoldások előmozdítására
Az ABB regionális tudáspartnerként csatlakozott a WorldGBC Európai Regionális Hálózatához, hogy az európai fenntarthatósági célokhoz igazodóan elősegítse az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, energiahatékony épületek elterjedését.
A már meglévő MI-technológiák alkalmazása segítheti a sikeres energiaátmenetet
A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne.
Együttműködési megállapodást kötött a Messer a Pécsi Tudományegyetemmel
A Pécsi Tudományegyetem és a Messer hosszútávú, hidrogéntechnológiára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött. A felek célja a hidrogén szakmérnöki oktatás és a hazai hidrogén infrastruktúra gyakorlati fejlesztése.