Intelligens szoftverek és döntéstámogató rendszerek a jövő gyárában
A gyors, költséghatékony, fenntartható jövőben az intelligens szoftverek új utat nyitnak az optimalizált termelés és a hatékonyabb döntéshozás felé.

 

A digitális technológiák és az intelligens szoftverek végérvényesen átalakították a gyártóipart a döntéstámogató adatok minden eddiginél szélesebb körű hozzáférhetőségével, amely elősegíti a jobb eredmények gyorsabb elérését. A különféle gyártási folyamatokból kinyert rengeteg adat birtokában az üzemeknek fel kell ismerniük, hogyan fordíthatják ezt a tudást az előnyükre. Mostantól a haladó szemléletű gyártók még nagyobb előnyöket érhetnek el olyan szoftverekkel, amelyek valóban teljesítik az Ipar 4.0 ígéreteit.

A termékadatok gyors elérése

A korábbi évek megmutatták a gyártóiparnak, hogy a költségek fenntartható korlátozása a stabilitás és a túlélés kulcsa, különösen a kihívást jelentő gazdasági helyzetekben. Ugyanakkor az iparág azt is felismerte, hogy gyorsabb módszerekre van szüksége az új technológiák és szerszámok fejlesztéséhez, amelyek képesek igazodni a változó körülményekhez. Az intelligens szoftverek elengedhetetlenek ahhoz, hogy ezek a fejlesztések rugalmasabbak és hatékonyabbak legyenek. Bizonyos helyzetekben lehetővé teszik a gyártóknak, hogy akár 40%-kal hatékonyabbá tegyék a megmunkálási és termelési folyamatokat, megszüntetve az ismétlődő kézi folyamatok egy részét.

A nem digitalizált folyamatok a gyártásban dolgozókat arra kényszerítik, hogy a termékinformációkat saját maguk keressék ki, ami időpazarlás, és akár pontatlan eredményekhez is vezethet. Például a műhelyi rutinfeladatok számának csökkentéséhez a termelési személyzet a Seco Assistant okostelefonos alkalmazás segítségével egyszerűen beolvashatja a termékcsomagokat vagy szerszámokat. Ennek eredményeként gyorsan releváns termékadatokhoz juthatnak, kiszámíthatják a forgácsolási adatokat, valamint összehasonlíthatják a különböző beszállítók lapkageometriáit és -minőségeit.

 

 

A szerszámkészlet 30–60%-a valószínűleg nem ellenőrzött, felügyelet nélkül kallódik a műhelyben, vagy egyszerűen túl nagy mennyiségben halmokban áll a gépek mellett. Az intelligens szoftverek, mint például a készletkezelési rendszerünk, ezt a problémát költséghatékonyabb és biztonságosabb módon segítenek megoldani.

A fizikai rugalmasság mellett a fő előnyük a szerszámok és felszerelések használatának felügyeletében, valamint a személyzet elszámoltathatóságának növelésében rejlik. Így a készletkezelési rendszerek segítenek csökkenteni a nem megfelelő helyen tárolt elemek miatt elpazarolt beállítási időt, továbbá nyomon követhetővé teszik az értékes szerszámokat és a termeléshez elengedhetetlen elemeket.

Kevesebb emberi részvétel a CAM-programozásban

A jövőben az intelligens megmunkálási technológiák valószínűleg képesek lesznek felismerni a komponensek tulajdonságait, gyorsan elvégezni a CAM-programozást, majd biztosítani az NC-kódokat a gépeknek, ezzel a mérnöki előkészítés idejének akár 80%-át is megtakarítva. Ennek ellenére bizonyos komponensek, például a turbinalapátok és szerkezeti elemek összetettsége miatt továbbra is szükséges marad az emberi intelligencia és műszaki szakértelem. A Seco mérnöki szolgáltatásai segítenek az új vagy meglévő összetett megmunkálási folyamatok optimalizálásában és a CAM-programozás hiányosságainak azonosításában.

„A gyári hálózatban az intelligens szoftverek segítségével megszüntethető az anyag- és szerszámkészletek feleslege, ami a raktározási költségeket akár 20%-kal is csökkentheti” – vélekedik Janardhan N., a Seco Tools mérnöki szolgáltatási megoldásokért felelős vezetője. „A folyamatokat a gyártósoron elvégzett ismétlődő kézi folyamatok megszüntetésével hatékonyságra optimalizálva a munkatermelékenység akár 30%-kal is növekedhet, a gépek állásideje pedig akár 50%-kal is csökkenhet.”

(Forrás: Seco Tools | nyitókép: illusztráció, Adobe Stock)

hyperMILL VIRTUAL Machining – fejlett szerszámgép szimuláció és analízis
A hyperMILL 2D, 3D, gyorsmarási és 5 tengelyes megmunkálásoktól a maró-eszterga központok programozásán a speciális alkalmazási területekig minden létező megmunkálási stratégiát egyetlen Windows-os felületen integrál.
Hiányszakma és biztos egzisztencia: ahol a jövő villanyszerelőit képzik
Sem a lakosság energiaellátása, sem az ország gazdasága nem működhet a villamos szakmák magasan képzett művelői nélkül – az E.ON Hungária Csoport egyre bővülő, a vállalat teljes szolgáltatási területét lefedő tanműhely-hálózatot hozott létre.
A kiber- és digitális technológiai kockázatok a vezetők rémálma
A PwC kutatása szerint, miközben a vállalkozások olyan új és feltörekvő technológiákat keresnek ahhoz, hogy értéket teremtsenek és átalakítsák működésüket, mint a generatív mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az automatizálás és a felhőalapú megoldások, mindezek jelentős szerepet játszanak a szervezetek kockázati kitettségének alakításában is.
5 ok, amiért a szénszálas kompozit 3D nyomtatás forradalmasítja a gyártási folyamatokat
Itt az ideje, hogy felfedezze a szénszálas kompozit 3D nyomtatás világát, mivel számos olyan előnyt kínál, amely hatékonyabbá teheti a gyártási folyamatokat. A Stratasys kompozit 3D nyomtatás geometriától függően 2-4x gyorsabb, mint más szénszálas megoldások. Bemutatunk 5 meggyőző okot, amiért ez a csúcstechnológia megreformálja a gyártást!
Egy gép 500 milliós ára természetes, de a szoftver pár millióján mindenki elsápad
A rossz szoftverválasztás vagy egy elhibázott bevezetési folyamat elkerülésével akár többmilliós tanulópénzt spórolhatunk meg.