hyperMILL VIRTUAL Machining – fejlett szerszámgép szimuláció és analízis
A hyperMILL 2D, 3D, gyorsmarási és 5 tengelyes megmunkálásoktól a maró-eszterga központok programozásán a speciális alkalmazási területekig minden létező megmunkálási stratégiát egyetlen Windows-os felületen integrál.

 

A hyperMILL ezáltal lehetővé teszi, hogy a legösszetettebb alkatrészek teljes megmunkáló programja egyetlen CAM szoftver rendszerben készüljön el. Ez előnyt jelent azoknak a felhasználóknak, akik gördülékeny folyamatokat, rövid átfutási időt és magas megbízhatóságot keresnek. Számos nagyoló és simító stratégia biztosítja a hatékony megmunkálást. A szerszámpályák mindig az optimális gyártási idők figyelembevételével kerülnek kiszámításra.

Erre példa a felesleges gyorsjáratok és redundáns mozgások elkerülése. Széleskörű szimulációs képességek állnak a felhasználók részére a pontos megmunkálási idő becslés és a magas folyamatbiztonság elérése céljából. Ezt a feladatot a hyperMILL különböző technikai szinteken valósítja meg.

A hyperMILL különböző, jól skálázható szimulációs megoldásokat kínál. Lehetőség van az egyszerű szerszámpálya szimulációra, ahol ellenőrizhető a megmunkálás pontossága, a maradékanyagok helye, mérete és jellege; valamint beazonosíthatóak a nem megmunkált vagy éppen a túlmunkált részek is. Ez a szimulációs metódus a szerszámpálya belépő pontjától az utolsó kiemelési pontig tart. Ehhez hasonló szimuláció a legtöbb CAM rendszerben elérhető, még ha nem is ezekkel a lehetőségekkel.

 

hyperMILL Simulation Center, felfogási környezet és megmunkálás szimuláció

 

hyperMILL Simulation Center lehetővé teszi a generált szerszámpályák ellenőrzését, megkeresi és érzékeli az ütközéseket. DE tevékenysége csupán a szerszámpályákra vonatkozik, az azokat összekötő mozgásokra, segédmozgásokra vagy a szerszámcserére már nem. Az alábbi videó szemléletesen mutatja a „klasszikus” szimulációs lehetőségeket be a hyperMILL-ben megvalósítva:

 

 

hyperMILL Virtual Machining

A következő szint a hyperMILL szimulációs eszköztárában egy digitális iker létrehozása, ami kiterjed – többek között – az átkötő mozgások, szerszámcsere utak ellenőrzésére is, valamint az ellenőrzés mellett optimalizálja is azokat. A hyperMILL Simulation Center és a hyperMILL Virtual Machining alkalmazása, valamint azok különbségei.

Amíg a hyperMILL Silulation Center a generált szerszámpályákat vizsgálja, addig a hyperMILL® VIRTUAL Machining Center lehetővé teszi a gyártási folyamat szimulálását és elemzését, hogy minimálisra csökkentse a nem hatékony műveleteket és a költséges hibákat.

A hyperMILL VIRTUAL Machining Center már a kiposztolt CNC fájlt ellenőrzi, annak minden részletével. a hyperMILL VIRTUAL Machining Center környezetét csak ellenőrzött, az ellenőrzésen megfelelt és jóváhagyott CNC program hagyhatja el, a szerszámgépre csak ezek a programok tölthetőek át. A hyperMILL VIRTUAL Machining Center alkalmazása jelentősen fokozza az ütközésbiztonságot, ezáltal minimalizálja/megszünteti az ütközésekből adódó szerviz költségeket, valamint a javításból adódó munkaidőkiesést.

 

hyperMILL VIRTUAL Machining Center – több, mint szimuláció

 

A gyártási folyamatokban több csapdahelyzettel találkoznak a felhasználók, melyek a hyperMILL VIRTUAL Machining Center használatával elkerülhetőek.

Ilyenek többek között:

  • limitált munkatér
  • ellenőrizetlen gépmozgások
  • nem optimalizált felfogás
  • felesleges és vagy rossz minőségű gépmozgások, átállások
  • negatív ráhagyások kezelése
  • nem modellezett részletek kezelése

A hyperMILL VIRTUAL Machining Center egyesíti a CAM adatalapú szimuláció előnyeit az NC kód szimulációéval. A végén egy NC kód szimulációt kap, amely tartalmazza az összes szükséges folyamatinformációt a hyperMILL CAM rendszerből, például negatív ráhagyásokat, letöréseket és furatparamétereket. Erre az információra azért van szükség, hogy elkerüljük a téves ütközésészlelést ezen megmunkálási műveletek során, és kiküszöböljük a kapcsolódó ütközési területek kiértékelésének időigényes feladatát.

Az összes CAM és gépinformáció megléte szükséges ahhoz, hogy a szerszámpályákat és járulékos gépmozgásokat megbízhatóan és teljes mértékben lehessen szimulálni. A különféle elemzési funkciók széles skálája lehetővé teszi, hogy pontosan felmérhető legyen a gép mozgása, működése. Ily módon a hyperMILL VIRTUAL Machining Center maximális megbízhatóságot biztosít, és jelentősen növeli a megmunkálási és beállítási folyamatok hatékonyságát.

hyperMILL VIRTUAL Machining Optimizer automatikusan megtalálja a műszaki szempontból optimális, ütközésmentes szerszámpozíciót és optimalizálja az átállási/átforgatási mozgásokat. Hatékony optimalizálási algoritmusok biztosítják a hatékony és biztonságos gépfutást. Az alábbi videó a hyperMILL VIRTUAL Machining Center működését mutatja be különböző esetekben:

 

 

 

Az okosgyár felé vezető úton a zenonnal
A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése.
Mit hozhat Önnek és munkatársainak egy PDM/PLM rendszer?
Az EPLMS használatával tehermentesítheti kollégáit az automatizálható feladatok alól, ezáltal az értékteremtésre tudnak koncentrálni.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzi az új meteorológiai állomás
Meteorológiai állomásokat telepített alállomásaiba a Danube InGrid projekt keretében az E.ON Hungária Csoport. Az eszközök azonnali adatokat küldenek az üzemirányítási központba, így az energiacég időben fel tud készülni az időjárási veszélyhelyzetekre.
Drasztikus változások az új autók piacán
A 2025. január 1-el életbe lépő, CAFE (Clean Air for Europe, azaz Tiszta Levegőt Európának) néven elhíresült új EU-s emissziós szabályok várhatóan alapvető változásokat hoznak az új autók piacán a kontinensen. Cikkünkben a Toyota értékelte a szabályozás várható hatásait.
Magyar és indiai kutatók szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.