Ha kisüt a nap, a gázüzemű gép átáll villamosenergiára
A hazai felületkezelési ágazat egyik kiemelkedő szereplője, a Kematechnik Innomontage Kft. egyre növekvő számban állít át földgázzal működő gyártósorokat elektromos működésre. Ez komoly energiaspórolás a cégek számára, és a természet is fellélegezhet kicsit.

 

A vegyipar, a fémgyártás, a cement- és a papíripar egyaránt a legenergiaigényesebb iparágak közé tartoznak. Az egyes ágazatokban megtalálható cégeknek sokszor anyagi érdekeik és a környezetvédelmi szempontok is azt diktálják, hogy a lehető legalacsonyabb károsanyag-kibocsátással tevékenykedjenek.

Nincs ez másképp a felületkezelő alágazatban sem, amelynek legalapvetőbb használati tárgyainkat, berendezéseinket köszönhetjük otthonainkban és a közterületeken. A hazai és a nemzetközi piacon is jelen lévő Kematechnik Innomontage Kft. (KI-Group) komplett felületkezelő gyártósor-rendszereket tervez, legyártja az ehhez szükséges berendezéseket, és telepíti is azokat.

 

 

Többek között olyan multinacionális cégek termékeinek festéséhez biztosított már technológiai sort, mint a General Electric, a Bosch-csoport vagy akár a Grundfos.Az ipari festő, azon belül is leginkább a porszóró (porfestő) gyártósorok technológiája hatalmas energiaigénnyel bír, a területen tevékenykedő cégekre pedig jelentős terhet ró ennek biztosítása.

„Amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, hirtelen bizonytalanná vált a térségünk gázellátása, így az általunk tervezett, fejlesztett gyártósorok működtetése is. Sok cég pánikszerűen elkezdett gázüzeműről villamosenergiával működtetett gyártósorra váltani” – idézi fel a két évvel ezelőtti eseményeket Pásztor Tamás a Kematechnik vállalkozási igazgatója.

Az ESG-szempontok felgyorsították ezt a folyamatot, egyre több vállalat használna földgáz helyett villamos energiát. Jogosan, a porszórás jelenlegi technológiája ugyanis energiapazarló: egy sima fémdarabot – zömében gázzal – kétszer-háromszor kell magas hőmérsékletre melegíteni, majd lehűteni, amellyel sajnos rengeteg hulladékhő keletkezik.

 

 

A Kematechnik Innomontage Kft.-nél elérhető ma már egy olyan korszerű hővisszanyerő technológia, amely segítségével a hulladékhőt csarnokfűtésre vagy használati víz felmelegítésére is lehessen használni, de akár a technológiába is visszatáplálható.  Ám a megtérülési idő miatt sok vállalat nem él ezzel a lehetőséggel, ráadásul nyáron a munkacsarnokot sem kell fűteni.

„Rengeteg energiát fektettünk abba, hogy a pazarlóbb, gázzal működő porszóró-gyártósorokat vagy egyes elemeit átalakítsuk elektromos üzeműre. A berendezések, kemencék innentől fűthetőek lesznek hőszivattyúval, elektromos fűtőbetétekkel, cekászokkal. Arra is van lehetőség, hogy az elektromos rendszert csak tartalékként vagy vész esetén használja a cég. A gázos és elektromos fűtés közötti átváltás történhet akár egyszerű váltókapcsolóval, de igény esetén PLC-vezérelt, intelligens automatizmussal is megoldható.”

 

 

Az eredeti kialakítás fényében gyártósoronként változik, mennyire optimalizálható az energiafelhasználás. A gyártósor egy-egy berendezése is átalakítható elektromos üzeműre, ami már önmagában is 10-20 százalékos energiamegtakarítást tesz lehetővé. Az átállást segíti, ha napelemek működnek az üzemben, és tovább növelheti a hatékonyságot az adatalapú döntéshozatal. A cégcsoport MindStorm nevű szoftvere például távolról, digitálisan vezérli a berendezéseket, nyomon követi a gyártás minden egyes paraméterét, a bejövő adatok alapján ki is szűri az esetleges hibákat, és értesítéseket is küld a felelős személyek részére. A Kematechnik Innomontage Kft. az elmúlt években 8-10 üzemet alakított már át teljesen, vagy részben elektromos működésűre. Legutóbb egy olyan gázos-elektromos működtetésű rendszert épített, amely a szolár panelek révén érzékeli, ha kisüt a nap, és azonnal átvált hibrid, vagy tisztán elektromos üzemre.

 

| Fotók: Kematechnik Innomontage

Az okosgyár felé vezető úton a zenonnal
A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése.
Mit hozhat Önnek és munkatársainak egy PDM/PLM rendszer?
Az EPLMS használatával tehermentesítheti kollégáit az automatizálható feladatok alól, ezáltal az értékteremtésre tudnak koncentrálni.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzi az új meteorológiai állomás
Meteorológiai állomásokat telepített alállomásaiba a Danube InGrid projekt keretében az E.ON Hungária Csoport. Az eszközök azonnali adatokat küldenek az üzemirányítási központba, így az energiacég időben fel tud készülni az időjárási veszélyhelyzetekre.
Drasztikus változások az új autók piacán
A 2025. január 1-el életbe lépő, CAFE (Clean Air for Europe, azaz Tiszta Levegőt Európának) néven elhíresült új EU-s emissziós szabályok várhatóan alapvető változásokat hoznak az új autók piacán a kontinensen. Cikkünkben a Toyota értékelte a szabályozás várható hatásait.
Magyar és indiai kutatók szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.