Előszériás modellek gyártása kísérleti üzemként
A BMW Group müncheni gyára a NEUE KLASSE modellgeneráció sorozatgyártásának 2026 nyári beindítására készül. A létesítmény területén jelenleg három új gyártócsarnok épül, a karosszériaüzem, az összeszerelő fázis és a kapcsolódó gyártási logisztika számára.

 

A BMW Group müncheni gyárában 2027-től kizárólag tisztán elektromos meghajtású modellek készülnek majd, még tovább növelve a létesítmény hatékonyságát. Az előrelátó tervezés, a fejlesztőcsapatokkal és beszállítókkal való szoros együttműködés, valamint a modern gyártástechnológia új struktúrákba történő integrálása egytől egyig kulcsszerepet játszik majd.

„A NEUE KLASSE modellgeneráció sorozatgyártásának beindítására olyan csúcstechnológiás üzemünk lesz Münchenben, amelyet a rugalmasság, az innováció, és mindenekelőtt a hatékonyság jellemez. Az új modellgenerációval a gyártási költségeket is jelentős mértékben csökkentjük Münchenben” – mondta a létesítmény igazgatója, Peter Weber.

A gyártási folyamatok optimalizálása és a célzott automatizálás lehetősége mellett a NEUE KLASSE modellgeneráció új járműstruktúrája számos további előnnyel is kecsegtet. Az egyfajta hajtáslánc-változatra való összpontosítás a sorozatgyártás lépéseit és a szükséges alkatrészek számát is csökkenti – például a kábelkötegek esetében, amelyek korábban motortípusonként változtak és amelyek beszerelése rendkívül összetett is lehetett. A NEUE KLASSE modellgeneráció fokozatos müncheni megérkezését gondos részletességgel tervezték meg – részben az üzem felújítása miatt.

 

A BMW Group müncheni gyára a NEUE KLASSE modellgeneráció érkezésére készül

 

Kísérleti üzemként a BMW Group Münchenben működő Kutatási és Innovációs Központja (FIZ – Research and Innovation Center) már év vége előtt megkezdi az első előszériás modellek gyártását, a müncheni gyárban dolgozó csapat támogatásával. „A FIZ kísérleti üzeme mellett virtuális szimulációkkal is készülünk a NEUE KLASSE modellgeneráció érkezésére” – mondta Peter Weber a szokatlan lépéssel kapcsolatban. Hozzátette: a müncheni gyár tapasztalt csapata szorosan együttműködik a BMW Debrecenben épülő gyárának munkatársaival, akik idén év végén megkezdik a NEUE KLASSE modellgeneráció sorozatgyártását.

Nemzetközi gyártási hálózat: együttműködés, rugalmasság és innovatív folyamatok

A BMW Group létesítményei képesek többféle modellváltozatot és hajtáslánc-technológiát egyazon gyártósoron előállítani. Az elektromos mobilitás térnyerésének volatilitását ellensúlyozva a vállalatcsoport üzemei rugalmasságára támaszkodik, amelyek belsőégésű erőforrással és hálózatról tölthető hajtáslánc-technológiával szerelt modellek gyártására egyaránt képesek. „Így képesek vagyunk alkalmazkodni a folyamatosan változó piaci körülményekhez és hosszútávon fenntartani gyáraink kapacitás-kihasználtságát” – mondta Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja. Az évtized végére a BMW Group a tisztán elektromos meghajtású modellek piaci részesedésének jelentős növekedésével számol, ezért a Debrecenben épülő gyár – és később a müncheni gyár is – kizárólag tisztán elektromos meghajtású modellek sorozatgyártását végzi majd.

 

 

A BMW Group nemzetközi gyártási hálózatában jelenleg a németországi üzemek mutatnak irányt az elektromos mobilitás térnyerésének: a hagyományos hajtáslánc-technológiák mellett mindegyikük legalább egy tisztán elektromos meghajtású modellt is gyárt a nemzetközi piacra. A volatilis környezet ellenére a BMW Group tovább fejleszti hazai létesítményeit, amelyek 2024-ben összesen több mint egymillió darab autót állítottak elő – a Németországban gyártott összes új autó egynegyedét. A vállalatcsoport gyártása ugyanakkor az értékteremtés kiegyensúlyozott globális elosztásától is függ. „Nemzetközi gyártási hálózatunk stratégiai és rugalmas felépítése ellenálló- és versenyképességünket egyaránt erősíti” – tette hozzá Milan Nedeljković.

Középpontban a munkatársak: tudásfejlesztés az elektromos mobilitás érkezésére

A hálózatról tölthető modellek sorozatgyártására történő fokozatos átállás új feladatokat és újfajta tudást igényel a munkatársaktól, akik a BMW Group üzemeinek rugalmas átállása mentén fokozatosan készülhetnek fel az új feladatokra.

„A technikai és strukturális innovációk ellenére mindig az emberek állnak a középpontban. Büszkék vagyunk munkatársaink szaktudására és tapasztalatára, és a folyamatos fejlődés melletti elköteleződésükre. Nekik köszönhetően módszeresen prémium minőségű autókat kínálhatunk” – fogalmazott Peter Weber.

A vállalatcsoport átfogó továbbképzésekkel és a munkaerő rugalmasságával fokozza gyárai szaktudását. Az elektromos mobilitás érkezésére felkészítő szakmai továbbképzést csak tavaly a BMW Group mintegy 25 000 munkatársa végezte el. A müncheni üzem jelenleg a harmadik ipari villanyszerelői képzését tartja, amelyet a német Ipari és Kereskedelmi Kamarával (IHK – Industrie- und Handelskammer) együttműködésben indítottak el. Az elmúlt években a hálózatról tölthető hajtáslánc-technológiák aktuális és következő generációi körülbelül 5 500 munkahelyet teremtettek a BMW Group nemzetközi gyártási hálózatában. E pozíciók több mint háromnegyedét belső átszervezésekkel töltötték fel.

 

| Fotók: BMW Group

Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.
AI4Factory konferencia meghívó
Tisztelettel meghívjuk Önt és vezető beosztású érdeklődő munkatársait az “AI4Factory” című, kimondottan az iparnak szóló mesterséges intelligencia rendezvényünkre.
Magyar fejlesztés kínál megoldást az adatközpontok energetikai kihívásaira
A digitális gazdaság gerincévé váló adatközpontok számára kínál intelligens hőakkumulátor megoldást a HeatVentors. A világszerte terjeszkedő energetikai magyar scale-up saját találmányon alapuló fejlesztése alternatívát kínál az adatközpontok egyre fokozódó energiaigényeinek kielégítésére.
A digitális kompetenciák fejlesztése lehet a legjobb befektetés 2025-ben
A digitalizáció üteme soha nem látott sebességre kapcsolt. A vállalatok részéről ma már nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.