Az okosgyár felé vezető úton a zenonnal
A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése.

 

Megnézné a termelési adatokat időtől és helytől függetlenül? Mindig jól értesült szeretne lenni az aktuális tevékenységekkel és a beérkező rendelésekkel kapcsolatban? Olvassa el, hogyan teszi lehetővé a zenon és a zenon IIoT Services az elszórtan elhelyezkedő berendezésektől és helyszínekről származó adatok lényegi elemzését. Az okosgyárban a gépek egymáshoz vannak csatlakoztatva, hogy tökéletes harmóniában végezzék a termékek és árucikkek gyártását. A berendezés részletes betekintést nyújt a gyártási folyamatokba, így lehetővé teszi a vállalatok számára az egyes folyamatok optimalizálását és javítását.

Ennek az áttekintésnek a biztosításához az egyszerű vizualizációt alkalmazó ellenőrzés fontos szerepet játszik, lehetővé téve a gyors beavatkozást egy esetleges probléma esetén. Éppen ezért az intuitív felhasználói interfész abszolút nélkülözhetetlen. Ennek ideális esetben elérhetőnek kell lennie menet közben, okostelefonról vagy laptopról is.

A megfelelő biztonsági óvintézkedések és felhasználókezelés ugyanúgy alapvető fontosságú. Ennek eléréséhez elsősorban kiterjedt hálózatra van szükség a használatban lévő berendezések között. Ez nem csupán az új beszerzéseket érinti, hanem – nagy részben – a meglévő rendszereket is. Ezzel az utólagos beépítéssel különösen nagy szükség van a rugalmas, alkalmazkodó automatizálási megoldásokra, amelyek sok kommunikációs protokollt támogatnak. Ez ideális alapot teremt a gépek összekötéséhez és a szinkronizálási folyamatokhoz.

Az okosgyár mint okos gyártólétesítmény-hálózat

A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése. Itt a különböző rendelési adatokat szolgáltató MES-rendszereket kell elsőként megemlítenünk. Ha tovább haladunk az IT irányába, az üzemen átívelő matematikai modellekre és a gépi tanulási komponensekre egyaránt szükség lehet. Ezek a termelési lépésekkel járnak, és meghatározzák az értékes, kulcsfontosságú adatokat. A használatukkal optimalizálható a folyamat: például a gép paramétereinek – mint a ciklusidő, termelési mennyiség, receptúra-paraméterek – az aktuális körülményekhez illeszkedő, teljesen automatizált beállításával.

Mit adhat hozzá a zenon az okosgyárakhoz?

Ha már a kezdetektől a berendezések hálózatba kötését tűzzük ki célul, a zenon rugalmas csatlakozási lehetőségeinek erőssége gyorsan egyértelművé válik a több mint 300 támogatott kommunikációs meghajtó révén. Ezeket összesített és elosztott vezérlőkkel is lehet használni, csakúgy, mint a modern kommunikációs szabványokkal, például az OPC UA-val. A magasabb szintű MES-sel vagy egyéb IT-rendszerekkel történő adatcseréhez a zenon erre a célra tervezett integrációkat kínál, például a Werum PAS-X MSI-t. Emellett személyre szabott, programozható bővítmények is rendelkezésre állnak.

 

 

Ha REST interfészen vagy GraphQL-en keresztül van szükség a rendszerek közötti adatcserére, a zenon IIoT Services (korábban zenon Service Grid) integrációs rétegként szolgál számos zenon kiszolgálómotorhoz. Szükség esetén ezt különböző helyszínek között is el lehet végezni. Az adatbiztonságról a csak kimenő irányban titkosított kapcsolatok gondoskodnak. Az IIoT Services emellett ideális integrációs pontot kínál az üzemen átívelő optimalizálási algoritmusoknak, amelyek segítségével teljesen automatikusan lehet beállítani a kiválasztott gyártási paramétereket, ha szükséges.

A termelés- és a gépvizualizálás mindig is a zenon egyik erőssége volt. Ebben a tekintetben az eredeti helyi vizualizáció tovább bővül a távoli ellenőrzési megoldásokkal, a folyamatos digitalizációnak köszönhetően. Ebben az értelemben a zenon Web Engine fontos szerepet játszik, mivel HTML5 technológiával biztosítja a lean vizualizációt. A Web Engine berendezések hozzáférése eredetileg a helyi hálózatokra volt korlátozva. Ez megfelel az azonos gyártó létesítményekben való helyi vizualizációs folyamatoknak, de korlátozza az interneten keresztüli távoli hozzáférést.

A zenon IIoT Services bevezetésével a HTML Web Engine alkalmazások skálája jelentősen bővült. Mivel a kiszolgálómotor és a webmotor közötti adatáramlás immár az IIoT-szolgáltatásokon keresztül is megvalósulhat, lehetőség nyílik a webmotor futtatására a központi adatközpontban, miközben a kiszolgálómotor a biztonságos hálózaton belül marad. A csak kimenő hálózati kapcsolatok, és az alkalmazott TLS titkosítás biztosítja ezt a forgatókönyvet a jogosulatlan hozzáféréssel és adatmanipulációval szemben.

 

 

Ebben a forgatókönyvben a webmotor biztosíthatja a berendezés lean vizualizációját, és megjeleníti a legfontosabb adatokat az előre konfigurált kezelőfelületen. Ez „ablakot” nyit a termelésre a felhasználók előtt, ami biztonságosan elérhető a zenon IIoT Services segítségével. Az abszolút nélkülözhetetlen adatokra vonatkozó korlátozás és a csak olvasható hozzáférés csupán néhány az ajánlott konfigurációs elvek közül.

Konfiguráljon hatékonyabban a Smart Objects és az automatizálás segítségével!

A HTML webmotort használó vizualizációk ezért ideálisak az ellenőrzés során való használathoz. A konfigurált vizualizáció újrafelhasználhatósága azt is jelenti, hogy hatékonyabban meg lehet valósítani. Ha az Ön megoldásait is a Smart Objects támogatja, akkor felhasználhatja őket újrafelhasználható, egyedi komponensek tervezéséhez, amelyeket kényelmesen kombinálhat felhasználóbarát kezelőfelületek kialakításához. Ez időtakarékos projekttervezést tesz lehetővé, és támogatja az újrafelhasználható komponenskönyvtár létrehozását. Ez mind a gépgyártók, mind pedig a végfelhasználók számára előnyös.

A zenon egyik alapelve a konfigurációs feladatok automatizálása. Ezt a fajta „automatizált tervezést” az IIoT-szolgáltatásokra és a HTML webmotorra is ki lehet terjeszteni. A megfelelő programozási ismeretekkel, valamint a konténerezés és felhőalapú technológiák terén szerzett szakértelemmel a webmotor telepítése és konfigurálása Linux konténerként automatizálható. A személyre szabott varázsló például képes lehet a zenon projekt szerkesztésére a webmotor számára, és új webmotor példányt indíthat el az adatközpontban. Ez a varázsló gondoskodhat a zenon projekt feltöltéséről, valamint a webmotor és a zenon IIoT Services meglévő létesítményeinek összekötéséről.

Összességében elmondhatjuk, hogy a zenon értékes lehetőségeket kínál az okosgyár megvalósításához. A különböző rendszerek összekötését tekintve ideális körülményeket kapunk, a zenon IIoT Services és a HTML webmotor használatával pedig biztonságos webalapú távoli ellenőrzési megoldásokat valósíthatunk meg.

Ezekhez kívülről is hozzá lehet férni, ha szükséges, és a vizualizációt is mobileszközökre lehet szabni. A telepítési és a konfigurációs lépések emellett automatizálhatóak, csökkentve a webes vizualizáció konfigurálásához szükséges időt. Inspirálódjon a zenon által kínált lehetőségekből, és használja a saját okosgyárának létrehozásához!

 

Európai és amerikai autógyárak zárhatnak be az idén
Több alacsony kihasználtságú európai és észak-amerikai autógyár bezárására vagy eladására kerülhet sor az idén, mivel az autógyártók kapacitásfelesleggel küzdenek, miközben nő az árverseny - közölte a Gartner kutató- és tanácsadó cég csütörtökön.
Adókötelezettségek kibertámadás esetén
Az elmúlt években jelentősen emelkedett a vállalkozásokat érintő kibertámadások száma, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az adatbiztonságra, és jelentős kockázatot hordoznak a társaságok működésére nézve.
Európai regionális együttműködés alakult az energiahatékony építési megoldások előmozdítására
Az ABB regionális tudáspartnerként csatlakozott a WorldGBC Európai Regionális Hálózatához, hogy az európai fenntarthatósági célokhoz igazodóan elősegítse az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, energiahatékony épületek elterjedését.
A már meglévő MI-technológiák alkalmazása segítheti a sikeres energiaátmenetet
A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne.
Együttműködési megállapodást kötött a Messer a Pécsi Tudományegyetemmel
A Pécsi Tudományegyetem és a Messer hosszútávú, hidrogéntechnológiára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött. A felek célja a hidrogén szakmérnöki oktatás és a hazai hidrogén infrastruktúra gyakorlati fejlesztése.