Automatizálással maradt az élvonalban a villamosipari nagykereskedő
Sok kereskedőnek okoz komoly gondot a növekvő igényeknek való megfelelés és a raktárak hatékonyságának megfelelő szinten tartása.

 

A modernizáció során elsődleges szempontnak számít a ki- és betárazási sebesség, a strukturáltság, valamint a biztonság növelése, illetve a rendelkezésre álló hely optimális kihasználása. A Mile Kft. egy automata raktárral felelt mindezen kihívásokra. Az eredményekről és a disztribútori piac helyzetéről Klajzovics Istvánt, a Mile Kft. operatív vezetőjét kérdeztük.

Milyen szerepet tölt be a Mile Kft. a hazai iparban?

Klajzovics István: Krisztusi korba léptünk idén, ugyanis 33 évvel ezelőtt alapították a céget, amely mindmáig magyar tulajdonban maradt. Ipari automatizálás, energiaelosztás, méréstechnika, villamos készülékek és berendezések, világítástechnika, kábelek-vezetékek témakörében végzünk nagykereskedelmi tevékenységet. Az iparra, de azon belül nem az építőiparra, hanem főként a feldolgozóipar számos szegmensére koncentrálunk, jelenleg mintegy 240 munkavállalóval. Irodáink az ország egész területét lefedik, így jelenleg az egyik legnagyobb hazai elektronikai disztribútornak, az ipari automatizálás terén pedig egészen biztosan piacvezetőnek számítunk.

A katalógusdisztribútorok, az elektronikai webáruházak megjelenése miként hatott az életetekre?

A 40 év feletti korosztály továbbra is ragaszkodik a kiszámítható raktárkészlethez, és nem könnyen tér át a webáruházak működési modelljére. A fiatalabbak inkább hajlanak arra, hogy az internetes áruházak kínálatában szörföljenek. Tény és való, hogy az e-disztribútorok le tudják törni az árakat, de náluk csupán a terméket lehet beszerezni. Mi azonban nem pusztán értékesítünk, ez abból is látszik, hogy az e-kereskedelem jelenleg is mindössze 12%-ot tesz ki a teljes forgalmunkból. Fontos számunkra, hogy az ügyfelekkel kapcsolatba kerülő munkatársaink mélyreható tudással rendelkezzenek az adott szakterületen, és így jelentős hozzáadott értéket adjanak a termék mellé. Számos ügyfelünk van, akik nem egy cikkszámot akarnak beszerezni, hanem egy megoldandó problémára keresnek megoldást, amit viszont nincs kinek elmondani egy e-disztribútor cégnél.

Hogyan csapódik le nálatok a jelenlegi dekonjunktúra?

A hazai ipar húzóágazatai nem éppen az aranykorukat élik, kevesebb a beszállítói megrendelés. Az ipari automatizálás világa éledezik, ami jó hír a számunkra, mert ez a terület már sokszor segített nekünk hasonló gazdasági körülmények esetén. Jól összerakott csapatunkkal tehát az ipari automatizálásban érdekelt ügyfelekre koncentrálunk, és hosszú távon győztesen jövünk majd ki a jelenlegi nehezebb helyzetből.

 

 

A magyar iparszerkezet átalakul, távol-keleti óriásgyárak települnek be, amelyek a saját beszerzői csoportjaikat és beszállítóikat hozzák magukkal. Amennyiben ezek az ügyfelek európai termékeket akarnak majd vásárolni, akkor úgyis egymásra fogunk találni. Kínai termékeket viszont nem feltétlenül akarunk forgalmazni. Jóllehet rendszeresen kapunk Kínából disztribútori felkéréseket, de egyelőre nem látjuk a tömeges hazai keresletet a termékeik iránt.

Mikor kerültetek kapcsolatba a Siemensszel?

A Siemens megkerülhetetlen az ipari automatizálás terén, ezért gyakorlatilag a cégalapítás óta létezik köztünk üzleti kapcsolat, de az együttműködés az utóbbi 5-10 évben vált intenzívvé. A hajtásrendszerektől a szoftvermegoldásokon át a biztonsági berendezésekig egyre több Siemens-terméket értékesítünk. Az utóbbi időben az energiaelosztás és energiamonitoring termékcsaládok is az előtérbe kerültek. A Siemens Zrt. által adott műszaki támogatás kimagasló, a szakértő kollégák készségesek. Ehhez társul gondosan kialakított raktárkészletünk, melyet a világjárvány idején jelentősen felduzzasztottunk. Ezt a gyakorlatot a mai napig alkalmazzuk annak ellenére, hogy jelenleg nincsenek szállítási problémák a piacon.

Ezzel el is érkeztünk a raktározás kérdéséhez. Miért volt szükségetek a herceghalmi automata raktár kiépítésére?

Ebben nem kevés Siemens-ösztönzés volt. Az automata raktárunk 3 600 ládás, 9,5 méter magas és 1 soros, volumenben tehát nem óriási, automatizáltsági szintje azonban meglehetősen magas. Sok megrendelés fut be hozzánk ugyanazon termékekre, amiket korábban a raktári dolgozók készítettek elő. Az új, két komissiózó állomásos rendszernél viszont a termék „megy” a dolgozóhoz, amivel rengeteg időt takarítunk meg. Másrészt az automatizálás révén rengeteg hasznos raktári helyet takaríthattunk meg. A világjárvány utáni szállítási nehézségek miatt a raktár kiépítése is csúszott, 2023-ban kezdett elfogadható szinten működni. Idénre összehangoltuk a saját vállalatirányítási rendszerünkkel, és lassan a teljes potenciálját ki tudjuk használni.

Hogyan segítette a Siemens az automata raktár létrejöttét?

Mint említettem, már a projekt elindításához is komoly ösztönzést nyújtottak. Legyen szó anyagmozgatásról, kommunikációról vagy azonosításról, a Siemens portfóliója számtalan olyan alkatrészt tartalmaz, ami kellhet egy ilyen komplex munkához. A Siemens közel másfél évtizede áll szakmai és munkakapcsolatban a LOG-X Systems Kft.-vel, amelynek közepes méretű rakodógépe a mi raktárunkban debütált valós logisztikai környezetben.

 

 

A Log-X Systems rendszerében a raktárépületben elhelyezett gépsor teljesen automatikusan válogatja össze és készíti elő a kezelő számára a megrendelt termékállományt. A rendszer vezérlő- és meghajtóelemei – S7-1500 PLC, S120 moduláris szervohajtás, R-Coax IWLAN rendszer – kizárólag Siemens-eszközökből állnak, ami könnyű integrálhatóságot tett lehetővé.

Milyen előzetes elvárásaitok voltak az automata raktár felé?

Egyre nehezebb megtalálni a megfelelő munkaerőt a raktári környezetbe, ez országos jelenség. Márpedig egy raktárban nem mindegy, hogy ki dolgozik, mert sok a hibázási lehetőség. Azt szerettük volna, hogy akár kevesebb, de jól kvalifikált dolgozóval is gyors, pontos kiszállítást garantálhassunk minden megrendelésre. Most, hogy leküzdöttük a projekt gyermekbetegségeit, ötletelés szintjén már az automata raktár bővítését tervezzük.

 

 
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap az intralogisztikai feladatok automatizálása. Ez részben a munkaerőhiányból fakad, de a gépek növekvő gyorsasága, precizitása, valamint a megtérülési idő csökkenése is komoly szerepet játszik a projektek elindításában. A logisztika a Siemens számára kiemelt területnek számít. Moduláris felépítésű és a standardizált alkatrészei könnyen konfigurálhatók, homogén rendszert képeznek, melynek tervezési, szállítási és installálási ideje így rövidebb, mint más hasonló rendszereké.
 
Az anyagmozgató berendezések működése során gyakori a hirtelen indulás és megállás. Mindez – ha nem a megfelelő technológiát alkalmazzuk – energetikai szempontból nagy veszteségeket okozhat. A Siemens moduláris felépítésű S120 hajtásrendszere lehetővé teszi, hogy az egyes tengelyek a többi tengely által termelt energiát felhasználhassák, vagy a hálózatba visszatáplálják. Ez hosszú távon jelentős megtakarításokat eredményez, és a hálózat szempontjából is ideális.
 

 

 

Mesterséges neurális hálózatokkal lehetővé tett gépi tanulásért ítélték oda a 2024-es fizikai Nobel-díjat
Az amerikai John J. Hopfieldnek és a kanadai Geoffrey E. Hintonnak ítélték oda 2024-ben a fizikai Nobel-díjat – jelentették be kedden Stockholmban a Svéd Királyi Akadémián. A két kutató a gépi tanulás mesterséges neurális hálózatokkal való lehetővé tételéhez járult hozzá úttörő jelentőségű eredményeivel.
Konferencia az okosvárosokról és a technológiai sokszínűségről
Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten.
Teljes kultúraváltás – a Miller Industries beszámolója arról miként segítette a Birst megoldás üzlete átalakítását
Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket.
Új képzési program indul az adatközponti és kritikus infrastruktúra területén működőknek
Új képzésekkel egészítette ki EcoXpert Partner Program kezdeményezését a Schneider Electric. Az újonnan megszerezhető tudás hatékonyan támogatja a vállalat adatközponti és kritikus infrastruktúra területeken tevékenykedő értékesítési partnereit ügyfeleik még jobb kiszolgálásában.
Zsákutcába kerülhet az AI egy kutatás szerint
A nagy nyelvi modellek, mint például a ChatGPT elterjedése valójában egyre csökkenti a nyilvános tudásmegosztást az online kérdezz-felelek platformokon, s ezzel megnehezítheti a jövőbeli modellek képzését – erre jutott a Budapesti Corvinus Egyetem frissen publikált tanulmánya.