A digitalizáció a túlélés eszköze az építőiparban is
Miközben az ágazat meghatározó szereplői közül egyre többen támogatják a különböző megoldások alkalmazását, – egyelőre főként a projektek tervezési szakaszában –, addig a kivitelezésben, különösen az alvállalkozók körében erős az ellenállás az új technológiákkal szemben.

 

A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a hazai építőipar átfogó újjáépítésre szorul, és ebben a folyamatban kulcsfontosságú szerepe van a hatékonyságot növelő digitális eszközöknek. Az építőipari szoftverét Magyarországon is forgalmazó, bécsi székhelyű PlanRadar képviselője, Simon Szilárd a fórum egyik panelbeszélgetésében arra hívta fel a figyelmet, hogy érdemi változást az oktatási rendszer átalakításával, a terepen pedig gyökeres szemléletváltással lehet csak elérni. 

A digitalizációra egészen a közelmúltig inkább csak lehetőségként tekintettek az építőipar hazai szereplői, a megváltozott gazdasági környezetben azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a fejlett technológiák alkalmazása a túléléshez szükséges hatékonyságnövelés nélkülözhetetlen eszköze – foglalta össze a szakember a pódiumbeszélgetés egyik fontos tanulságát. Véleménye szerint ma két pilléren nyugszik az ágazat digitalizációja, de ezek között nagyok az eltérések.

A kivitelezőket nehéz meggyőzni

Miközben a nagyvállalatok egyre kifinomultabb megoldásokat alkalmaznak és egyre hatékonyabban használják ki egyebek között a BIM (az angol Building Information Modelling kifejezés rövidítése, ami magyarra épületinformációs modellezésként fordítható) kínálta előnyöket, addig a terepmunkában erős a tartózkodás az új technológiákkal szemben. A kivitelezést végző alvállalkozók közül ma még sokan gondolják úgy, hogy eddig sem alkalmaztak digitális eszközöket, ezért a jövőben is elboldogulnak nélkülük, mert így is megtalálják a számításukat.

 

 

A panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy ezen a fejlődést gátló szemléletmódon úgy lehet változtatni, ha a megrendelők szakítanak „a legalacsonyabb árajánlat győz” hozzáállással, és olyan rendszert alakítanak ki, amelyben képesek érdekeltté tenni a kivitelezőket a hatékonyságot növelő, a minőséget javító megoldások használatában. Motiváció, gyakorlatias szemléletű oktatás, felhasználóbarát, a megrendelő egyedi igényeire szabott, rugalmas és egyszerűen kezelhető digitális megoldások; a három terület működésének összehangolása jelenti a siker zálogát.

 

Sok alvállalkozót az tart vissza, hogy túl bonyolultnak tartja a digitális eszközök használatát, miközben alapszinten nagyon rövid idő alatt el lehet sajátítani egy szoftver működését. Ha valaki képes fotózni, a felvételeket továbbítani az okostelefonjával, akkor nem jelenthet gondot a számára például beolvasni az aktuális feladatait megnyitó QR-kódot, majd rögzíteni a rendszerben az adott munka elvégzését. Tapasztalataink szerint mindez jelentős, a napi 8 órás munkaidőre vetítve akár egy óra időmegtakarítást is eredményez egy-egy munkavállalónál”– hoz gyakorlati példát az elérhető eredményekre Simon Szilárd, a PlanRadar közép-kelet-európai regionális vezetője.

 

A PlanRadar minden évben elkészített nemzetközi ügyfélelégedettségi felmérésének eredményei megerősítik a Simon Szilárd által elmondottakat, a legutóbbi, idén júliusban közzétett adatok szerint a válaszadók elsöprő többsége, 91 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a szoftver használata javította a munka hatékonyságát, időmegtakarítást eredményezett.

Bár a konferencia résztvevői közül sokan aggodalmuknak adtak hangot hazai építőipar teljesítményének visszaesése miatt, a szakember szerint a hullámvölgy egyben lehetőség is arra, hogy a hosszú távú sikeres működésben érdekelt vállalkozások megragadják az alkalmat munkatársaik digitális oktatására, kidolgozzák azokat a motivációs rendszereket, amelyek támogatják a jól képzett munkavállalók megtartását.

A PlanRadar tapasztalatai a borúlátó jóslatok ellenére kedvezőek, a magyarországi piacra lépés óta eltelt három évben folyamatosan és dinamikusan növekszik a cég megrendelőinek száma, ráadásul az indulás óta a meghatározó partnerek mindegyikét sikerült megtartania. „A szoftver dolga az, hogy a megrendelő igényeihez, elvárásaihoz alkalmazkodva minden lehetséges módon támogassa az adott projektek költséghatékony, magas színvonalú megvalósítását, a visszajelzések azt igazolják, hogy jó úton járunk" – foglalta össze a siker titkát Simon Szilárd.

 

| Forrás: PlanRadar | Képek: Adobe Stock

Európai és amerikai autógyárak zárhatnak be az idén
Több alacsony kihasználtságú európai és észak-amerikai autógyár bezárására vagy eladására kerülhet sor az idén, mivel az autógyártók kapacitásfelesleggel küzdenek, miközben nő az árverseny - közölte a Gartner kutató- és tanácsadó cég csütörtökön.
Adókötelezettségek kibertámadás esetén
Az elmúlt években jelentősen emelkedett a vállalkozásokat érintő kibertámadások száma, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az adatbiztonságra, és jelentős kockázatot hordoznak a társaságok működésére nézve.
Európai regionális együttműködés alakult az energiahatékony építési megoldások előmozdítására
Az ABB regionális tudáspartnerként csatlakozott a WorldGBC Európai Regionális Hálózatához, hogy az európai fenntarthatósági célokhoz igazodóan elősegítse az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, energiahatékony épületek elterjedését.
A már meglévő MI-technológiák alkalmazása segítheti a sikeres energiaátmenetet
A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne.
Együttműködési megállapodást kötött a Messer a Pécsi Tudományegyetemmel
A Pécsi Tudományegyetem és a Messer hosszútávú, hidrogéntechnológiára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött. A felek célja a hidrogén szakmérnöki oktatás és a hazai hidrogén infrastruktúra gyakorlati fejlesztése.